Skip to main content

Szacuje się, że cellulit dotyczy ponad 80% kobiet, które ukończyły 21. rok życia. Zmiany czasem są widoczne bardziej, a czasem mniej – w zależności od genów, diety czy poziomu aktywności fizycznej. Tutaj z pomocą przybywa endermologia, reklamowana jako najskuteczniejszy sposób na poprawę wyglądu i jędrności skóry. Na czym dokładnie polega ten zabieg? Kto powinien, a kto nie powinien z niego korzystać? Ile kosztuje pojedyncza sesja? Poniżej znajdziesz kompleksowy poradnik o tym rodzaju masażu podciśnieniowego, zapraszamy.

Endermologia – co to za zabieg?

Endermologia to rodzaj masażu podciśnieniowego, który skupia się na 2 elementach ciała: skórze i tkankach podskórnych. Zabieg oparty jest na zjawisku próżni (zasysania) i rolowania – głowica, przesuwając się po ciele, zasysa fałdy skórne i intensywnie je ugniata. Dzięki temu masaż dotyczy nie tylko powierzchni skóry, ale także tego, co skrywa się pod nią: tkanki tłuszczowej, pełnej komórek tłuszczowych, receptorów i gruczołów, oraz tzw. tkanki łącznej. Stymulacji ulegają też naczynia krwionośne i nerwowe. To sprawia, że endermologia jest czymś więcej, niż tylko przyjemnością – jest wykorzystywana również w formie kuracji leczniczej.

Jakie są efekty takiego masażu?

Podstawowe korzyści płynące z endermologii to stymulacja krążenia krwi i limfy, drenaż płynów ustrojowych, oraz tytułowa redukcja cellulitu. Choć tak naprawdę efektów jest dużo więcej, w tym:

  • rozluźnienie mięśni po treningu, np. trójboju siłowym lub cardio na bieżni;
  • zwiększenie elastyczności i wizualne odmłodzenie skóry;
  • zmniejszenie bólu, np. przy chronicznym bólu mięśniowo-stawowym;
  • szybsza regeneracja mikrouszkodzeń włókien mięśniowych (powrót do siebie po ćwiczeniach);
  • łagodzenie objawów menopauzy, związanych ze spadkiem poziomu estrogenów.

Wiele osób korzysta z endermologii z czystej chęci relaksu – wszak intensywny masaż dobrze radzi sobie ze stresem. Niektóre badania wskazują także na efekty detoksykacyjne (naturalne usuwanie toksyn z organizmu) oraz redukujące obrzęki.

Czy po endermologii się chudnie?

Popularnym twierdzeniem jest, że endermologia przyspiesza zrzucanie wagi. Niestety, ale nie mamy żadnych badań naukowych na potwierdzenie tej tezy. Wiemy za to, że za spalanie tkanki tłuszczowej odpowiada tylko i wyłącznie deficyt kaloryczny – czyli spożywanie mniejszej ilości kalorii, niż wynosi zapotrzebowanie organizmu. Taki deficyt można osiągnąć lekką dietą, bogatą w warzywa i owoce, pozbawioną produktów wysokokalorycznych, oraz aktywnością fizyczną – głównie treningiem tlenowym. Endermologia nie ma z tym nic wspólnego.

Kto najczęściej korzysta z endermologii?

Z endermologii najchętniej korzystają kobiety od 35 do 50 roku życia (dla nich też tworzona jest większość strojów) – to właśnie wtedy dają się we znaki pierwsze objawy menopauzy, a na skórze widoczny staje się cellulit (lipodystrofia), czyli nierównomierny rozkład tkanki tłuszczowej. Ale coraz częściej w salonach kosmetycznych można spotkać także kobiety poniżej 25 roku życia, a nawet nastolatki. Ogólnie rzecz biorąc, grupą docelową endermologii są:

  • kobiety walczące z cellulitem, szukające nowego sposobu na zmniejszenie jego widoczności;
  • kobiety po ciąży, które mają problem z przywróceniem jędrności skóry i pozbyciem się rozstępów;
  • sportowcy, którzy chcą przyspieszyć regenerację mięśni po wysiłku fizycznym;
  • osoby z przewlekłymi bólami, szukające naturalnego remedium na złagodzenie bólów mięśniowo-stawowych;
  • osoby wystawione na przewlekły stres, jako dodatek do psychoterapii.

Z endermologii często korzystają także osoby chcące szybko zrzucić na wadze – jak już ustaliliśmy wcześniej, nie jest to najlepszy pomysł.

Czy endermologia jest przeznaczona tylko dla kobiet?

Oczywiście, że nie. Z endermologii korzystają również mężczyźni, choć z innych powodów. Płeć męska nie przywiązuje dużej wagi do cellulitu, poziomu jędrności skóry czy wizualnego odmładzania się – skupia się za to na bólach stawów, regeneracji mięśni po treningu czy ogólnym rozluźnieniu po ciężkim dniu pracy. W przypadku mężczyzn kosmetolog musi zwrócić uwagę na bardziej owłosione ciało, a strój ponownie staje się koniecznością. Choć płeć męska rzadko odwiedza salony piękności, to jak najbardziej może korzystać z endermologii. Dla mężczyzn istnieją dedykowane stroje.

Czy efekty po 1 zabiegu są możliwe?

Efekty po jednym zabiegu są znikome – endermologia powinna odbywać się cyklicznie, w odgórnie zaplanowanych sesjach, aby przynieść maksimum korzyści. Po pierwszym zabiegu możesz liczyć na:

  • lekkie zwiększenie jędrności skóry – chwilowy efekt, który wynika ze specyfiki masażu podciśnieniowego (podczas niego skóra jest rozciągana);
  • lekką poprawę mikrokrążenia – również efekt tymczasowy, dzięki lepszemu krążeniu skóra może stać się też jaśniejsza i “cieplejsza”, podobnie, jak podczas intensywnego treningu cardio lub standardowego masażu rękoma;
  • odprężenie i relaksację – jedyny efekt, którego działanie pojawia się niemal natychmiastowo, dla wielu osób to właśnie pierwszy zabieg endermologii jest najbardziej relaksujący.

Mimo wszystko nastaw się, że pierwsze długofalowe efekty zauważysz po 5-6 zabiegach endermologii.

Wpływ endermologii na psychikę i samopoczucie

Wiele pacjentek ocenia endermologię jako relaksującą, obniżającą stres i poprawiającą ogólne samopoczucie. Często pojawia się również efekt placebo, podczas którego kobiety zwiększają swoją samoocenę i poczucie atrakcyjności – a to odbija się lepszym humorem. Pamiętaj jednak, że ilu ludzi, tyle opinii, i nie dla każdego intensywne ugniatanie fałdów skórnych może okazać się przyjemne.

Jak przygotować się do zabiegu?

Endermologia to zabieg, który nie wymaga specjalnego przygotowania – najważniejsze jest to, aby nie występowały żadne przeciwwskazania do masażu podciśnieniowego (opisaliśmy je kilka akapitów niżej). Możesz jednak stosować się do kilku ogólnych wskazówek, które przyspieszą pozytywne efekty:

  • przed zabiegiem wypij dużo wody, nawet do 2 litrów, aby poprawić elastyczność skóry;
  • na 2-3 godziny przed zabiegiem nie jedz niczego ciężkostrawnego, aby uniknąć problemów żołądkowo-jelitowych;
  • przed zabiegiem weź dokładną kąpiel lub prysznic – usuniesz nie tylko przykry zapach potu, ale oczyścisz też skórę z drażniących kosmetyków.

Przed endermologią warto odwiedzić lekarza i spytać, czy nie widzi przeciwwskazań do zabiegu. Na tydzień przed zabiegiem zrezygnuj z picia alkoholu, palenia papierosów i włącz podstawową aktywność fizyczną, np. bieganie lub inną formę cardio. Zwiększy to korzyści płynące z zabiegu.

Jak często chodzić na endermologię?

Częstotliwość jest ustalana dla każdego pacjenta indywidualnie – na drodze konsultacji z kosmetologiem. Endermologię zwykle wykonuje się co 2-3 dni, w seriach po 10-15 zabiegów. To przekłada się na 2-3 zabiegi tygodniowo, przez mniej więcej miesiąc czasu. Tak wygląda złoty środek dla większości pacjentów.

Czyli codziennie to przesada?

Tak, codzienna endermologia to przesada – Twoje mięśnie nie będą miały kiedy odpocząć. To zupełnie, jak z treningiem siłowym — nie możesz każdego dnia ćwiczyć tej samej partii ciała. Teoretycznie możesz zdecydować się na zabiegi w formie daily, jednak lepsze efekty zyskasz, rozkładając całość w czasie. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy mieszasz ze sobą zabiegi wykonywane na różnych częściach ciała, np. endermologię twarzy z endermologią ud.

Jak długo trwa jedna sesja zabiegu?

Pojedynczy zabieg endermologii trwa od 30 do 40 minut – w zależności od wybranej partii ciała i doświadczenia kosmetologa. Masaż podciśnieniowy całego ciała, czyli ud, brzucha, ramion, pośladków, łydek, pleców i twarzy, często trwa ponad godzinę.

Jak długo utrzymują się efekty?

Pozytywne efekty endermologii utrzymują się zwykle 1-2 miesiące, choć dokładny czas waha się w zależności od np. stylu życia pacjentki i jej genetyki. Z korzyści przyjdzie Ci się cieszyć tym dłużej, im dłużej trwała seria zabiegów. Lepiej utrzymają się efekty endermologii wykonywanej co 3 dni w serii po 15 zabiegów, niż wykonywanej co 2 dni w serii po 10 zabiegów.

Czy potrzebne są zabiegi przypominające?

Zabiegi przypominające nie są konieczne, jednak są zalecane. Po zakończeniu początkowego cyklu endermologii, kosmetolog zwykle poleca przeprowadzanie tzw. zabiegów utrzymania, raz na 2-4 tygodnie. W momencie, gdy zabiegi przypominające przestają przynosić efekty, wraca się do regularnych sesji.

Jakie części ciała mogą być poddane zabiegowi?

Endermologia może być stosowana na praktycznie każdej części ciała, również twarzy. Wyjątkiem są miejsca intymne i biust. Główne obszary, które są poddawane zabiegowi, to:

  • uda,
  • pośladki,
  • brzuch,
  • ramiona,
  • plecy,
  • biodra,
  • talia,
  • łydki,
  • twarz,
  • szyja.

Podczas jednego zabiegu warto masować różne części ciała – wychodzi korzystniej zarówno czasowo, jak i finansowo.

Ile kosztuje sesja zabiegów endermologii?

Koszt endermologii różni się w zależności od wybranego miasta (im większa miejscowość, tym wyższe ceny) oraz partii ciała, które będą poddawane zabiegowi. Orientacyjne ceny wyglądają następująco:

  • endermologia brzucha, ud i pośladków (najczęstszy wybór) – od 199 do 299 złotych;
  • endermologia całego ciała (+ łydki, ramiona, plecy, twarz) – od 299 do 399 złotych;
  • endermologia samych nóg (uda + łydki) – od 149 do 249 złotych;
  • endermologia jednej wybranej części ciała – od 99 do 139 złotych;
  • endermologia dwóch wybranej części ciała – od 149 do 249 złotych;
  • endermologia trzech lub więcej części ciała – od 249 do 399 złotych.

Zabiegi są tym tańsze, na im większy pakiet sesji się zdecydujesz. Jeśli masz taką możliwość, kup od razu pakiet 10-15 zabiegów, a oszczędzisz nawet do 50% kwoty.

Czy warto wybrać się na endermologię – opinie pacjentek

Endermologia jest polecana na wszelkiego rodzaju forach, np. wizaz.pl, jednak zdarzają się także negatywne opinie. Najczęstszym zarzutem jest brak efektów po pierwszych kilku sesjach i zerowa utrata kilogramów – jednak, jak ustaliliśmy wcześniej, to błędne podejście do zabiegu. Ogólna opinia jest taka, że warto wybrać się na endermologię.

Czy endermologia jest bolesna?

To zależy od doświadczenia kosmetologa i odporności na ból pacjentki. Prawidłowo wykonana endermologia nie powinna boleć (może co najwyżej wywoływać lekki dyskomfort). Zabieg objawia się zwykle uczuciem ciepła, mrowienia i napięcia mięśniowego, jednak daleko tym odczuciom do bólu. Aby zminimalizować ryzyko dyskomfortu, przez zabiegiem wypij 1-2 litry wody, wykonaj 10-minutową sesję jogi i poproś kosmetologa o szczególną ostrożność.

Dlaczego endermologia może nie działać?

Endermologia, choć jest skuteczną metodą na usunięcie cellulitu, czasem może nie działać. Dzieje się tak z kilku powodów:

  • brak aktywności fizycznej – endermologia nie poradzi sobie w pojedynkę z tłuszczem i cellulitem;
  • niezdrowa dieta – przetworzone jedzenie, np. typu fast-food, źle wpływa na kondycję skóry;
  • pechowa genetyka – w skrajnych przypadkach endermologia nie działa ze względu np. na nietypową budowę ciała.

Oczywiście endermologia zadziała tylko wtedy, gdy będzie wykonywana regularnie, czyli 2-3 razy w tygodniu, w 10-15 sesjach. Częstym powodem braku efektów jest brak cierpliwości pacjentek.

Jakie są efekty uboczne zabiegu?

Endermologia jest bezpieczna, jednak to nieprawda, że nigdy nie wywołuje efektów ubocznych. Oprócz bólu i dyskomfortu na skutek małego doświadczenia kosmetologa, zabieg może objawiać się:

  • siniakami i zaczerwienieniami na skórze,
  • wysoką wrażliwością skóry na kilka dni po zabiegu;
  • pękającymi naczynkami krwionośnymi (sygnał do przerwania sesji).

U niektórych pacjentek pojawia się także dysmorfofobia (BDD, Body Dysmorphic Disorder), czyli zaburzenie psychiczne, które objawia się chorobliwym dostrzeganiem defektów swojego ciała, a w tym przypadku – tłuszczu lub cellulitu. Taka dysmorfofobia zwykle mija samoistnie, po kilku zabiegach, jednak w skrajnych przypadkach wymagane jest wsparcie psychoterapeuty.

Czy po endermologii należy na coś uważać?

Endermologia, jako naturalny i nieinwazyjny zabieg, nie powoduje żadnych ograniczeń. Możesz bez obaw wybrać się na siłownię, basen czy wypić lampkę wina. Nie przesadzaj jednak z niezdrowym jedzeniem i używkami, aby nie zniszczyć pozytywnych efektów.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Choć endermologia jest reklamowana jako “zabieg dla każdego”, to istnieje długa lista przeciwwskazań do jej wykonania. Absolutną dyskwalifikacją jest ciąża, choroby nowotworowe (np. rak skóry), rozrusznik serca i stany zapalne naczyń krwionośnych. Endermologia nie jest też polecana osobom, które:

  • mają tendencję do powstawania żylaków i naczyniaków;
  • mierzą się z cukrzycą, niewydolnością wątroby i trądzikiem różowatym;
  • borykają się z infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi lub grzybiczymi (w tym opryszczką).

Nawet jeśli uważasz się za osobę w pełni zdrową, przed zabiegiem polecamy wizytę u lekarza. Czasem wystarczą proste oględziny, aby znaleźć przeciwwskazania do masażu podciśnieniowego.

Czy do endermologii potrzebny jest strój?

Strój do endermologii jest niezbędny, aby bezpiecznie przeprowadzić zabieg. Kombinezon nie tylko uchroni przed ciągnięciem za włoski czy bolesnym szczypaniem skóry, ale doda też prywatności. Raczej nikt nie lubi paradować w samej bieliźnie przed obcym człowiekiem – nawet, jeśli jest fachowym kosmetologiem. Odwiedź nasz sklep ze strojami do endermologii i wybierz odpowiednie ubranie.

Endermologia – w skrócie

Podsumowując: endermologia to rodzaj masażu próżniowego, który opiera się na zjawisku próżni. Zabieg dotyczy zarówno skóry, jak i ukrytych pod nią tkanek – tłuszczowej oraz łącznej. Stymulacji ulegają również naczynia krwionośne i nerwowe, co sprawia, że endermologia świetnie sprawdza się w roli kuracji leczniczej. Regularnie korzystanie z zabiegu (co 2-3 dni, w 10-15 sesjach) stymuluje krążenie krwi i limfy, redukuje cellulit, a nawet pomaga sportowcom w walce z zakwasami i bólami mięśniowo-stawowymi. Mitem jest, że endermologia odchudza – aby zrzucić kilogramy, potrzebny jest deficyt kaloryczny. Z zabiegu korzystają głównie kobiety od 35 do 50 roku życia, jednak salon odwiedzają też nastolatki, a nawet mężczyźni. Endermologia nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak warto zrezygnować z niezdrowego jedzenia, picia alkoholu i palenia papierosów, włączając podstawową aktywność fizyczną. Zabiegowi może być poddana praktycznie każda część ciała (za wyjątkiem miejsc intymnych i np. piersi), a cena waha się od 99 do 399 złotych, w zależności od wybranego miasta i masowanego obszaru. Endermologia jest pozytywnie oceniana przez pacjentki, jednak warto mieć realistyczne oczekiwania – sam masaż podciśnieniowy nie odchudzi ani nie wymodeluje sylwetki. Po zabiegu czasem mogą pojawić się siniaki, zaczerwienienia i wyższa tkliwość skóry. Z endermologii nie powinny korzystać m.in. osoby w ciąży, cierpiące na nowotwór czy mające rozrusznik serca. Lista przeciwwskazań jest dość długa, dlatego zalecamy wizytę u lekarza, aby potwierdził, że zabieg będzie w danym przypadku bezpieczny. Zainwestuj też w wysokiej klasy strój do endermologii, aby ochronić skórę przed podrażnieniami mechanicznymi i dodać sobie dozy prywatności. Życzymy udanego zabiegu!

Endermologia – często zadawane pytania (FAQ)

Jakie urządzenia są wykorzystywane podczas zabiegu?

Przykładowe urządzenia, jakich używa się podczas endermologii, to Cellu M6 Integral, Cellu M6 Endermolab, Mobilift M6 Connect, EndermoSPEC czy LED Synergy M360.

Czy zakwasy na kilka dni po zabiegu są normalne?

Tak – zupełnie jak po intensywnym treningu. Bóle mięśni powinny ustąpić po około 2-3 dniach od sesji endermologii. Jeśli tak się nie stanie, skonsultuj sprawę z lekarzem.

Czy endermologia jest odpowiednia dla osób starszych?

Z reguły tak – to bezpieczny i nieinwazyjny zabieg. Miej jednak na uwadze, że wraz z wiekiem zwiększa się liczba potencjalnych przeciwwskazań. Nie zapomnij o konsultacji lekarskiej.

Czy zabiegi endermologii są refundowane przez NFZ?

Nie, zabiegi te są finansowane prywatnie.

Czy zabieg może pomóc w poprawie snu?

Tak, dzięki redukcji stresu.

Leave a Reply